LUBAWA
województwo warmińsko - mazurskie, powiat iławski

(fot. Jędrzej Piotrowski - 2004)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

Położenie. Miasto siedziba gminy, 20 km na pd. – wsch. od Iławy.

Historia. Kościół p.w. Świętej Barbary z lat 1770 – 79. Remontowany w 1956 – wymiana gontów i 1969 r. Zabytek klasy I.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy, barokowy konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi pozornie ukrytych w nawie zakrystiami. Dwie małe kaplice po bokach nawy. Wieża od frontu, częściowo osadzona na nawie. Zwieńczona dachem namiotowym z ostrosłupowym, drewnianym hełmem z ośmioboczną latarnią i krzyżem i chorągiewką z datą „1811”. Dzwon z 1716 r. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz sklepienia kolebkowe. Podłoga z desek. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, w środkowej części wypukły z neorenesansowym prospektem organowym o 6 głosach z 1910 r., autorstwa Edwarda Witeka. Belka tęczowa ozdobnie wygięta z późnobarokową grupą pasyjną. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona w stylu późnobarokowym z XVIII w. Figury Świętych Jana Nepomucena i Jerzego. Wokół ogrodzenia z kamienia polnego i drewnianych sztachet.

Także warto zobaczyć. Kościół gotycki z XIV w. i zespół klasztorny pofranciszkański z p. XVII w.

Literatura. [39]